Ekonomi

Yellen’dan milyarder yatırımcılara tahvil ihracı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, milyarder yatırımcı Stan Druckenmiller’in, departmanının daha uzun vadeli tahvil satmak için sıfıra yakın faiz oranlarından yararlanmayarak “tarihteki en büyük beceriksizliği” işlediği yönündeki eleştirilerine karşı programı savundu.

Yellen, CNN’de yayınlanan bir röportajda “Bu değerlendirmeye katılmıyorum” dedi. Yellen, bakanlığın tahvil portföyünün ortalama vadesini uzattığını ve “aslında portföyün süresinin şu anda on yıllardır görülen en uzun süre olduğunu” söyledi.

ABD’nin borçlanma programına ilişkin Druckenmiller, “Bunun Hazine tarihindeki en büyük hata olduğunu düşünüyorum ve bu konuda kendisine neden çağrılmadığı konusunda hiçbir fikrim yok. Halen bu pozisyonda olmaya hakkı yok.”

Druckenmiller, “Faiz oranları neredeyse sıfır olduğunda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm Tom, Dick, Harry ve Mary ipoteklerini yeniden finanse etti. Ne yazık ki bunu yapmayan tek bir kurum vardı ve o da ABD Hazinesi’ydi” dedi.

CNN röportajında ​​Yellen şunları söyledi: “Wall Street profesyonelleriyle yaptığımız düzenli görüşmelerde, hem uzun, hem orta hem de kısa vadede düzenli ve öngörülebilir tahvil ihraçları yapmak, ABD Hazine tahvilleri için derin ve likit piyasalara sahip olmak açısından kritik önem taşıyor ve bu da maliyetlerimizi düşürmemize yardımcı olacak.” mesai.” “Bunun kritik öneme sahip olduğunu gördük. Biz de tam olarak bunu yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu