Haber

Zonguldak UMKE ekibi kurtarma çalışmalarında duygusal anlara tanık oldu

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılan ve çok sayıda kişinin enkazdan çıkarılmasına destek veren Zonguldak Ulusal Tıbbi Kurtarma (UMKE) grubu duygulu anlara sahne oldu.

Zonguldak UMKE Birimi Başkanı Hülya Özoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk hafta Kahramanmaraş’a, ardından Hatay’a atandıklarını söyledi.

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından çifti enkazdan kurtarma anının kendisini çok etkilediğini ifade eden Özoğlu, “9-10 saat çalıştıktan sonra enkaz altında uzun süre sohbet ettik ve bunu dış destekle yaptık. Yer altında 11 saatlik bir operasyonun ardından bunu başardık”Kurallar çok zor. Yeraltı dediğimiz dar bir yer. İki kişi oraya sığmaya çalışıyor. Orada bir cerrahi müdahale gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Çiftin aralarında geçen diyaloğa değinen Özoğlu, “‘Buradan çıkınca kahve içeriz.’ “Dedik. söz konusu.

“Teyzenin sesini duyduğumda kalbim yerinden çıkacak gibiydi”

Anestezi teknisyeni Buse Günaydın da deprem bölgesinde unutamayacağı birçok anısı olduğunu belirtti.

Yaşadıklarını anlatan Günaydın, şöyle devam etti:

“Bölgeden ayrılmaya çok yaklaşmışken bir teyzemiz yaşıyor diye telefon aldık. Çok çabuk döndük. Çok duygulandım. Umutlar tükeniyor, beşinci gün, hava çok soğuk. ihtimaller azalıyor yüreğim yerinden çıkacaktı teyzenin sesini duyunca yol açarken kafamı çarptım o sırada teyze ‘Aman canım bir şey mi oldu’ dedi. “İyi misin?” dediğinde dayanamadım. Sana bir şey olmasın.” ‘Teyze seni çıkardık, yaşıyorsun’ demesi beni daha da duygulandırdı. Söylemek güzeldi.”

Günaydın, enkaz altında kalanlara umut olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu